Tőzsde mindenkinek
A tözsde világa!

8 aranyszabály

Külföldi tőzsde A-Z-ig 4. rész: a külföldi tőzsde 18 aranyszabálya

1. Próbáljuk ki a virtuális kereskedést. Szinte minden külföldi brókercégnél van arra lehetőség, hogy egy virtuális összeggel szabadon kereskedjünk. Használjuk ki ezt a lehetőséget! Nézzük meg, milyen díjakat vonnak le, milyen gyorsan teljesülnek a megbízások. Mi történik, ha más megbízási típust adunk meg. Ha már mindent tudunk, és megszoktuk a kezelőfelületet, akkor kezdjünk el valós összegekkel kereskedni.


2. A virtuális pénzel történő kereskedés során az elért siker nem garancia! Sokan abba a hibába esnek, hogy kipróbálják a kereskedést virtuális összeggel, majd mikor már úgy érzik, hogy sikeresek, akkor élesben is nekilátnak a kereskedésnek. Ekkor azonban már nem jönnek össze a dolgok. Miért van ez így? Mert amíg a virtuális összeggel kereskedünk egész másként döntünk, mint amikor a saját pénzünkről van szó. Az érzelmeink befolyásolják a kereskedési stílusunkat. Az első időszakban mindig csak hátráltatni fognak az érzelmek.


3. Kezdjünk el minél előbb valódi pénzel kereskedni. Igazán ebből lehet tanulni. A saját pénzüket kockáztassuk, és máris egész másként fogunk dönteni. Csináljuk okosan! Kezdetben nagyon minimális összegeket fektessünk be. Nem szégyen, ha csak 50-100 eFt-ért vásárolunk részvényeket! Keressünk olyan piacot, ahol alacsonyak a minimum díjak!


4. A külföldi cégek kedvező megbízási díjait csak akkor tudjuk kihasználni, ha nagyobb volumenben kereskedünk (pl: 500.000 Ft-os értékű megbízás esetén). Ha olyan tőzsdén kereskedünk, ahol alacsonyabbak a megbízások minimum díjai, nagyon sokat megtakaríthatunk. Nem mindegy, hogy 10 USD, vagy 20 EUR a minimumdíj! Amíg kis összegeket fektetünk be (pl: 100 eFt), addig kereskedjünk index CFD termékekkel. Itt ugyanis a legtöbb cégnél nincs minimumdíj és alacsonyak a spreadek. Lásd a szemléltető példa CFD kereskedésre című cikkünket. Megnyitáshoz kattintson ide!


5. Kerüljük az olyan termékeket, amelyek nagy tőkeáttételre kényszerítenek. Az a veszélye ennek, hogy a kis befektetés mellett sokkal nagyobb a pozíció valódi értéke. Erről már olvashatott egy példát a honlapunkon. Tanulmányozza, mert nagyon fontos! (Ide kattintva elérheti a cikket!).


6. Ne verjük el a pénzünket. A legtöbb külföldi brókercég a számlanyitáshoz egy minimális tőkét határoz meg. Ezt az összeget kell a számlára elhelyeznünk, de ez nem azt jelenti, hogy a teljes összeggel kell kereskednünk! Az ismerkedés során legyünk óvatosak.


7. Kerüljük a rosszul szabályozott piacokat. Ezeken a tőzsdéken nem olyan szigorúak a vállalatok bevezetésének a szabályai, illetve a kereskedés sincs megfelelően korlátozva, így előfordulhat, hogy egy részvény áresése során nem függesztik fel a kereskedést. Kezdőként az ilyen helyzetek óriási veszteséget okozhatnak.


8. Kezdőként olyan részvényekkel kereskedjünk, amelyekről már hallottunk. Ha olyan céget választunk, amelyikről már van ismeretünk, akkor valószínű, hogy nagyobb cégről van szó, pl: Siemens, BASF, Nokia, Microsoft stb..


9. Kezdőként csak néhány cégre összpontosítsunk! Érdemes néhány részvényt kiválasztani, majd ezeket alaposabban megismerni.


10. Kerüljük az árupiacokat. Ez főleg kezdőknek szól, mivel ezeknek a termékeknek az ára rengeteg tényezőtől függ, de a fő ok itt is a nagyértékű pozíció! Ha érdekli ez a terület, akkor próbálja meg az arany kereskedését. Az ezüst kereskedést is tudom ajánlani, hiszen itt még kisebb a pozíció értéke, illetve a tőkeáttétel. Az ezüst követi az arany mozgását.


11. Kérjük ki a hitelminősítők véleményét. A Standard & Poors minősítési rendszere hosszú ideje a befektetők között egy igen fontos és meghatározó mutató. Egy egyszerű regisztrációval hozzáférhetünk az adatbázishoz díjtalanul! A Standard & Poors minősítési kategóriái a következők: AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C, D. Ezek közül az AAA minősítés a legjobb, és a D a legrosszabb. Kereskedjünk olyan részvényekkel, melyeknek legjobb a besorolása.


12. Figyeljük a makroadatokat! Ahogy a magyar tőzsdén, úgy külföldön is fontos, hogy tisztában legyünk a közzétételi időpontokkal. Ugyanis ha a közzétett adat a várakozásoktól negatív irányba tér el, akkor a piac is negatívan fog rá reagálni. Pozitív eltérés esetén pedig a kedvező irányba mozdul el. Fontos makroadatok előtt célszerű kivárni. Ha saxotrade-t használunk, a makroadatokat a felső menü News/Economic Caledar pont alatt találjuk.


13. A gyorsjelentési szezon idején érdemes visszafogni a kereskedést. A vállalat gyorsjelentése előtt szabaduljunk meg a papíroktól, hacsak nem direkt erre spekulálunk. Ellenkező esetben jobb a kellemetlen meglepetések esélyét csökkentenünk, javasolt a kivárás!


14. A technikai elemzés ismeretei nélkül ne kereskedjünk. Trendvonalak, fibonacci szintek, támasz- és ellenállásszintek, indikátorok. Ezen ismeretek jelentős részét honlapunkon is megismerheti, mindenképen olvasson utána.


15. Tartsuk be a főszabályt! Csökkenő trendben shortra, emelkedő trendben longra keressünk beszállási lehetőséget!


16. Kerüljük a kis forgalmú ismeretlen papírokat! Bár a külföldi piacon többen kereskednek, ott is van rengeteg részvény, ahol alacsony a forgalom. Kerüljük ezeket!


17. Stop-limit nélkül soha ne nyissunk pozíciót! Ha tőkeáttételes pozíciót nyitunk, akkor már a megnyitáskor adjuk meg a stop-ot.


18. Pozíciónyitás előtt határozzunk meg a célárat és a stop szintet. Ebből kiszámíthatjuk az elérhető nyereséget illetve a lehetséges veszteséget. Ha az arány 1:1 vagy annál kisebb, akkor ne nyissunk pozíciót!

Szavazás

Megfelelő a honlap tartalma az elvárásainak?
Nem megfelelő 1*
Nem nagyon 2*
Igen 3*
Igen teljes mértékben 5*
Igen megfelel 4*
Asztali nézet